Ezüstfejű sétapálca, fényesre suvickolt lakkcipő és egy kis fehér gardénia a gomblyukban – ezek voltak a világ meghódítására kész gavallérok kellékei nagyanyáink korábban.
Gardénia jellemzői
A gardénia különleges növény. Ha azonban megismerjük igényeit, hónapokon, éveken át virágzik.
Illata a jázminéhoz hasonló
A növények eredetileg Kínából, Tajvanról és Japánból származnak, ahol a szabadban jelentős magasságot érnek el. Viaszfehér, kellemesen illatozó viráguk van. Ezt már a neve: “jasminoides” is elárulja. Levelei sötétzöld és fényes. A gomblyukba tűzött fehér virágok remekül mutatnak. Angliában a gardénát “opera flower”-nek (opera virágnak) nevezik, mert olyan kiválóan illik a frakkhoz.
Ha a bimbózás ideje alatt a hőmérséklet túl magas, 18 °C fölé emelkedik, a növény lepotyogtatja a virágait. A virágzás alatt kb. 18-20 °C-os hőmérsékletet és nagyon sok fényt igényel, de a déli melegtől távol kell tartani. A növény soha ne legyen száraz. Ilyen ideális körülmények között a gardénia hosszan virágzik.
A virágzási időt szabályozni lehet
Ha már nagyon jól ismerjük gardéniánkat, a hőmérséklet szabályozásával meghatározhatjuk azt az időpontot, amikor a növény virágot hoz. Ha arról is gondoskodunk, hogy ne legyen száraz, ha gyakran öntözzük mészmentes vízzel, friss levegőt biztosítunk, de nem tesszük a növényt huzatos, túl meleg helyre, hanem elősegítjük, hogy bimbóit megtartsa – biztos a siker.
Főbb jellemzői | |
Tudomáynos név: | Gardenia jasminoides |
Család: | Buzérfélék családja (Rubiaceae) |
Virágok: | Telt, fehér virágai 10 cm-esek, illatosak, júliustól októberig nyílnak. |
Levelek: | Nagyok, oválisak, fénylő sötétzöldek, bőrneműek. |
Habitus: | örökzöld cserje, bokros növekedésű, cserépben körülbelül 60 cm. |
Felhasználás: | Világos, meleg szobák és télikertek pompás cserepes virágos növénye. |
Szaporítás: | Tavaszi vagy őszi dugványozással, 25 °C-os talpmelegen. |
Gardénia gondozása
A gardénia nem tartozik a könnyen kezelhető növények közé, de ha betartjuk az öntözési, trágyázási és hőmérsékleti előírásokat, nem lépnek fel problémák. Jó körülmények között a gardénia magassága elérheti a 90-120 cm-t, azonban gyakran csak fele akkora. Évente 10-15 cm-t nő. Vannak növények, melyek nyáron, és olyanok , melyek télen virágoznak. A fehér virágok egy pár napig élnek. Illatuk a jázminéra emlékeztet.
Átültetni tavasszal kell (március/április), minden második évben. A növény nem viseli el a mésztartalmú földet. Használjunk tőzegkorpa, kavics és homok keverékéből álló talajt.
A gardénia több éven át örömöt szerezhet – a megfelelő gondozás mellett.
Fény és hőmérséklet
A virágzási idő alatt a növényeket napos helyre kell állítani, ahol a hőmérséklet kb. 20°C. A nyáron virágzó fajták 12-15 °C-os, míg a télen virágzók 16-18 °C-os hőmérsékleten telelnek át. A bimbózás időszakában az éjszakai hőmérséklet ne emelkedjen 18 °C fölé, különben a növény elhullatja bimbóit. Szép nyári időben a gardéniákat kitehetjük a szabadba.
Öntözés és tápanyag
A gardénia szereti a magas nedvességtartalmú levegőt, ezért gyakran kell permetezni vízzel.
A virágzás alatt bőségesen, a nyugalmi időszakban viszont takarékosan kell öntözni. Nyáron hetente kell trágyázni.
Gardénia szaporítása
A megfelelő dugvány kb. 8-10 cm hosszú. Humusz, kavics és tőzegkorpa keverékébe ültessük őket, és legalább 25 °C-os helyre tegyük. Négy-hat hét múlva, amikor már gyökeret eresztett alacsonyabb hőmérsékletű, kb. 18 °C-os helyre kerülhet. Ha megnő, nagyobb cserépre lesz szükség, ugyanazzal a talajkeverékkel.
Műanyagzacskó vagy szaporítóláda
A fűthető szaporítóláda a legideálisabb. Ha ilyen nincs, a cserépre borított műanyagzacskó is megteszi: ez melegházi klímát eredményez. Szúrjunk dróthuzalt a cserépbe, jobbról és balról a növény mellett, arra húzzuk rá a zacskót, majd gumigyűrűvel rögzítsük.
Szúrjunk apró lyukakat a zacskóba, hogy ne a dugványok ne legyenek túl nagy párában.
Szaporítás magról
Jó magkereskedőnél néha vásárolhatunk gardéniamagot, és léteznek magról történő szaporítási módszerek is, de ezek annyira bonyolultak, hogy jobb, ha dugványokat vásárolunk.