Gumós zeller termesztése
A zeller téli gyökérzöldség. Igaz, hogy nem a legdekoratívabb növény a veteményeskertben, de jellegzetes, erős ízt ad az ételeknek.
Hogyan termesszük?
Tápanyagban gazdag, jó nedvességtartó talajban termesszük, szárazabb helyeken keverjünk szerves anyagot a földbe. A zeller a napos helyet szereti, de elvisel némi árnyékot.
Valójában nem gyökér! Bár a gyökérzöldségek közé soroljuk, a zeller ehető része a meghúsosodott szár, felszedésekor láthatóvá válnak a valódi gyökerei.
Gondozás
Tenyészideje hosszú, ezért az őszi betakarításhoz tavasszal palántákat kell nevelni. Szaporítótálcába vessük, és biztosítsunk neki 15 °C-ot; kb. 3 hét alatt csírázik ki. Tűzdeljük modulokba, és fokozatosan szoktassuk a kinti körülményekhez. Akkor ültessük ki, amikor már csak kis kockázata van a fagynak. A zeller kifejlett korábban elviseli az enyhe fagyot, de a fiatal növényt károsíthatja. Alaposan öntözzük be, és mulccsal védjük a kiszáradástól. Tartsuk nedvesen ha szép termést szeretnénk.
Termesztési ötletek
Szedjük le az alsó leveleket, amikor lehajlanak. Így nemcsak szebb gumókat kapunk, de elkerüljük, hogy a levelek elrothadjanak.
Jól termeszthető fajták
- Neon – korai, fehér húsú, jól tárolhat.
- Kompakt
- Hegykői – közép nagy gumó, jól tárolható.
- Prágai óriás- hagyományos fajta, nagy gumót nevel.
- Maxim