Leander teleltetése
A legtöbb leander képes átvészelni akár a -10 °C-os hideget is, de a tartós fagyot nem viseli el.
Teleltetésre alkalmas hely
Sajnos a mi éghajlatunkon a legtöbb leander fajta teleltetést igényel, ezért edényes növényként neveljük őket. A legjobb, ha -5 °C és +10 °C közötti hőmérsékleten tudjuk őket tartani egy világos, gyengén fűtött vagy fűtetlen növényházban.
Az ilyen növényházak nagyon hasznosak, mert napközben az üvegházhatás miatt mindenképp megemelkedik a benti hőmérséklet, így tartós fagy nem alakul ki akkor sem, ha teljesen fűtetlenül tartjuk növényeinket. Ez a mai energiaárak mellett nagyon hasznos. Persze sok embernek nincs lehetősége erre sem, de szerencsére nem feltétlenül kellenek luxuskörülmények a leandernek ahhoz, hogy egészségesen átteleljen.
Megfelelő lehet akár sötét fagymentes pince vagy kamra, fűtetlen melléképület. Ha a növény sötét helyen telel, figyeljünk rá, hogy ott ne menjen a hőmérséklet 5 °C fölé. Bárhogy teleltetjük a leandert, időnként nedvesítsük meg a talajt, mivel a teljes kiszáradás télen is megölheti a növényt. Ilyenkor ugyan kevés vizet igényel, de havonta egyszer azért nem árt megnedvesíteni.
A gyakori ellenőrzés fontos a telelés alatt, még akkor is, ha növényeink ilyenkor gyakorlatilag szundikálnak. A teleltetés alatt érnek be a magtokok is, és elkezdenek szétnyílni. Ha magot akarunk gyűjteni, legyünk résen, mert a pihés magok könnyen szétszóródnak.
Télálló leanderek
Ha nem tudunk telelőhelyet biztosítani a növényeinknek, akkor sem kell lemondanunk a leanderről. Több olyan fajta is létezik, amely kimagaslóan tűri a fagyokat. Az ‘Atlas Nain de Tidili’, ‘Cavalaire’, ‘Italia’, ‘Provence’ és a ‘Villa Romaine’ nevű fajták kimagasló fagytűrő képességgel rendelkeznek.

Kiültetett egyedeik némi takarással károsodás nélkül áttelelnek. Nem árt védett fekvésű helyre telepíteni őket, déli fal elé vagy belső kertekbe. Tapasztalatok szerint ezek a fajták rövid ideig jól viselik akár a -17 °C-ot is, de sajnos a tartósan fagypont alatti hőmérséklet károsítja őket. Ennek oka, hogy a tartós fagy a talajt is megfagyasztja, ami már a gyökerek károsodásához vezet.
Az utóbbi években egyre ritkábbak az ilyen tartósan fagyos időszakok hazánk legtöbb részén. Előfordul néhány -12 °C-os lehűlés, de másnap már megint enyhe az idő. Ez valószínűleg a klímaváltozás következménye, de pont ezért nehéz biztosat mondani a szabadban teleltetéssel kapcsolatban.
Egyre több leanderkedvelő ülteti ki nem kimondottan fagytűrő fajtáit is próbaképpen a szabadba. És az utóbbi 2 évben gyenge takarással, úgy tűnik, az átlag leanderfajták is átteleltek. Ez viszont csak az utóbbi évek tapasztalata, így nem vonható le biztos következtetés a leanderek szabadban teleltetésével kapcsolatban.