Ha egy napon azt tapaszaljuk, hogy az ablakpárkányon álló legszebb begónia vagy krizantém levelén különös foltok jelennek meg, ne próbáljuk meg lekefélni őket, mert az egész növényt károsíthatjuk.
Elsősorban a száraz növényeket támadja meg
A lisztharmat a zöld növényrészeken megjelenő lisztszerű vagy szürkés rétegről ismerhetjük fel. A betegség leggyakrabban az alacsony páratartalmú helyiségekben álló növényeket, ezek közül leginkább a már egyébként is legyengülteket támadja meg.
A növényben tett károk mértéke különböző lehet. Olykor csak külsődleges jelek észlelhetők, de a növény akár el is pusztulhat. Ha ugyanis a gomba kiszívja a sejtnedveket, a növény valóban elszáradhat.
A lisztharmat járványszerűen terjedhet
A betegség a növényen megjelenő lisztes-fehér bevonatról kapta a nevét, amely számtalan, gyorsan terjedő spórasejtből áll, és nemcsak azonos fajhoz tartozó növényekre terjedhet át, hanem közeli rokonságban állókra is – mint valami járvány.
A megelőzés módszerei
A lisztharmatot hatékonyan megelőzhetjük, ha a szobanövényeket rendszeresen lezuhanyozzuk előzőleg felforralt, majd szobahőmérsékletre lehűtött vízzel.
Ha valahol megtelepedett a gomba, a beteg részeket nedves vattával mossuk le, de még jobb, ha lecsippentjük őket.
Komolyabb fertőzés esetén dobjuk el, vagy kezeljük vegyszerrel a növényt. Tartsuk be az előírásokat, és a permetezést végezzük a szabadban.
Élősdi gomba
A lisztharmat egy igen káros gombacsalád (Erysiphaceae) tagja, amely számtalan különböző növény támad meg. Fellépése járványszerű, hiszen rendkívül gyorsan szaporodik és terjed. A család egyes tagjait könnyű felismerni és besorolni. Valamennyien élősködők, azaz csak élő növényeken léteznek. Elhalt növényeken csak áttelelő szerveik lelhetők fel.
A növény felszínén telepszik meg
A lisztharmatgombák mindig a növény felszínén élnek, de nem mindenhol érzik jól magukat. Különösen kedvelik a begóniát, a hortenziát, a cikláment, a fokföldi ibolyát, a cserepes krizantémot és a kutyatejféléket. A beteg növény csak azonos vagy vele közeli rokonságban álló növényt fertőz meg. A betegség következtében a növény valamennyi zöld részén megtalálható a lisztharmat.
Így ismerjük fel a lisztharmatot
A lisztharmat által megtámadott növény jellegzetes képet mutat. A gomba pókhálószerű, bolyhos vagy lisztes bevonatot képez, amely rendszerint fehér vagy világosszürke színű, de színe egyes fajoknál a halvány sárgától a barnáig változhat, sőt akár fekete is lehet.
Kisebb-nagyobb foltok
A beteg részeken kialakulhatnak kisebb hosszúkás vagy kerek foltok, de a gombafajtól és a növény méretétől függően nagyobb területek is megfertőződhetnek. Néha előfordul, hogy az egész növényt beborítja a lisztharmat. A lisztes bevonattal borított növények nem csupán szépségükből veszítenek, hanem egyéb károkat is szenvednek.
A lisztharmat fertőzés folyamata
Emberek vagy állatok viszik át a spórákat
A lisztharmat nem közvetlenül terjed át egyik növényfajról a másikra. De mivel különböző lisztharmatfajok léteznek, a lisztharmat átterjedhet egyik növényről a másikra, ha különböző növényfajok egyformán kedvezőtlen feltételek között élnek.
Noha gyakran csak a már kialakult betegséget vesszük észre, a növényen előfordulhatnak áttelelő spórák. Ezeket többnyire vándorló ujjakra láthatatlan spórák vagy sejtek tapadhatnak rá, amelyek egy másik növény betegségét okozhatják.
A lisztharmat leküzdése
A lisztharmat leküzdése nem csak hosszadalmas, de nehéz feladat is. Némi szerencsével és kitartással mégis jó eredményeket érhetünk el.
A leküzdésnél azonban jobb a megelőzés. Ha gondoskodunk róla, hogy a növények ideális körülmények között fejlődjenek, kevésbé válnak érzékennyé a betegségre.
Megfelelő páratartalom esetén a lisztharmat többnyire egyáltalán nem is üti fel a fejét. Ezért fontos, hogy naponta lezuhanyozzuk a növényeket.
Ha a növényeket csak kis mértékben támadta meg a fertőzés, tavasszal vágjuk le és égessük el a beteg részeket.
Az egész növényt (a levelek fonákját is) permetezzük be zsurlóteával, amit üzletben megvásárolhatunk, sőt magunk is elkészíthetünk. Gyűjtsük össze a zsurlót, és készítsünk belőle forrázatot. A kezelést több alkalommal ismételjük meg. Ha szükséges kérjük szakember tanácsát. Vegyszereket csak több növényre kiterjedő, komoly fertőzés esetén használjunk.