Őszi margitvirág (Tanacetum parthenium)
Az őszi margitvirág egész nyáron ontja szép csomókat alkotó, sárga-fehér virágait.
Őszi margitvirág jellemzői
Az őszi margitvirágot a középkor óta nevelik kolostorkertekben és falusi udvarokban, de a természetben is gyakran előfordul.
A tiszta faj sűrű, terebélyes bokrokat alkot, amelyek 50 cm magasra is megnőhetnek. Világoszöld, erősen illatozó levelei szárnyaltak, és lázcsökkentő, sebgyógyító anyagokat tartalmaznak. A kecses virágok közepén csöves virágokból álló, élénksárga korong látható. Ezt fehér, kerekded nyelves virágok egyszerű koszorúja övezi. A vázában is tartós, jól szárítható virágok tömött álernyőket alkotnak. Az üzletekben számos különböző, tetszetős fajta kapható.
Alacsony fajtája például a 25 cm magas, sárga, nyelves-virágok nélküli virággömbű ‘Goldball’ és fehér virágú párja, a mintegy 35 cm magasra növő ‘Schneeball’ fajta. Labdaszerű, fehér nyelves-virágú virágzatokat fejleszt a ‘WeiSe Sterne’ (25 cm) és a ‘Santana’ (30 cm).
Magasabb (50-60 cm) fajtáit előszeretettel használják vágott virágként. Ilyen például az egyszerű, kamillára em-lékeztető virágú ‘Roya’, a telt szirmú, sárga közepű, apró, fehér nyelves-virágú ‘Fortuna’, a nagyon nagy telt virágú ‘Tetraweisz’ és a ‘Selma Stern’, amelynek pomponszerű közepét nyelves virágok koszorúja veszi körül.

Ültetése
Az őszi margitvirág szívós növény, jól tűri az átültetést. A szétszórt magvaiból kikelt növények olykor a kert távolabbi részeiben tűnnek fel. Ágyásban a falusias kertek hangulatát árasztja. Virág-, sőt zöldségágyásba is alkalmas helykitöltőnek, mert még kora nyáron is átültethető. A bokros növekedésű, dúsan virágzó lágy szárú növénnyel ágyásokat is szegélyezhetünk. Edényben elsősorban az alacsony fajták mutatnak nagyon jól. Ezeket a terasz és az erkély díszítésére is használhatjuk.
Ültetés lépései
Márciusi vagy áprilisi elővetéssel előrehozhatjuk a virágzás idejét.
1. Töltsük meg a szaporítóládát nyirkos vetőfölddel.
2. Ritkásan és egyenletesen vessük el a magokat. Ne takarjuk be őket földdel. Vízpermetezővel öntözzük meg a vetést.
3. Takarjuk le a ládát átlátszó fóliával. A magok 15-18 °C-os hőmérsékleten 10-20 nap alatt csiráznak ki. Tartsuk egyenletesen nyirkosan a földet.
4. Távolítsuk el a fóliát, mihelyt megjelennek a magoncok. Négy-hat lomblevél megjelenése után tűzdeljük cserepekbe a növényeket.
5. Május közepétől lassan eddzük a virágokat, majd ültessük őket az ágyásba. Kéthetente adjunk nekik kis mennyiségű tápoldatot.
Gondozása
Az őszi margitvirág, egyszerűen gondozható egynyári növény. Júniustól szeptemberig virágzik. A közvetlen napfényt kedveli, de a félárnyékot is elviseli. Humuszos, jó vízáteresztő talajt igényel. Enyhén meszes talajt és egyenletes nedvességet igényel.
Tavasz – vetés és ültetés
Márciusban/áprilisban vessük a magokat ládába 15-18 °C-on, és csirázás után tűzdeljük a magoncokat 8 cm-es cserepekbe. Április végétől szabadföldbe is vethetjük a magokat. Később ritkítsuk a magoncokat 20-30 cm-re. A saját nevelésű és a készen vett palántákat május közepétől ültessük ki.
Nyár – gondozás
Csípjük le a középső hajtások csúcsát, hogy elősegítsük a növekedést. Rendszeresen öntözzünk.
Ősz – eltakarítás
Az első fagy után szedjük ki az elfagyott növényeket. Rázzuk ki a magházakat az ágyás fölött, hogy elősegítsük az önszaporodást. Komposztáljuk a növényeket.
Kártevők és betegségek
Olykor megtámadják a levéltetvek. Az apró, zöld, sárga vagy fekete rovarok előszeretettel szívják a fiatal hajtások nedvét, ami legyengíti a növényt. Erős vízsugárral mossuk le a kártevőket, vagy permetezzük a növényt szappan-spiritusz-oldattal.